Kocioł Sas jest ekologiczny, co to oznacza?

Koszt produkcji ciepła w kotłach Sas stosujących wysokogatunkowe paliwo jest o 40 % niższy od ogrzewania za pomocą tradycyjnych kotłów węglowych. Kotły są ekologiczne, a więc i niskoemisyjne. Posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty laboratoriów, potwierdzające ich ekologiczną eksploatację. Mają niską emisję szkodliwych związków powstających w czasie spalania.

Czy mogę podłączyć do kotła pokojowy regulator temperatury?

Tak, pod warunkiem że sterowniki kotła wyposażone są w funkcję podłączenia pokojowego regulatora temperatury. Regulatory pokojowe ST-202, ST-205 czy ecoSTER 200 współpracują ze sterownikiem kotłów c.o. z automatycznym systemem podawania paliwa SAS GRO-ECO, SAS MULTI, SAS ECO oraz ze sterownikiem kotła na biomasę SAS AGRO-ECO.

Jak grubą ma blachę kocioł Sas?

Kocioł Sas ma płaszcz wewnętrzny i zewnętrzny różnej grubości. Wewnętrzny wykonany jest z blachy kotłowej P265GH o gr. 6 mm ( 8 mm dla kotłów od 78 kW), z kolei zewnętrzny z blachy o gr. 4 mm S235JR .

Z kotła wydobywa się woda– co powinienem zrobić?

Wydostanie się wody z kotła nie oznacza zagrożenia, ani też defektu urządzenia. Jest to naturalne zjawisko wynikające z różnicy temperatur w kotle. Przy rozruchu kotła, jak i po jego każdorazowym postoju rozpal go do temp. 70ºC  i utrzymaj ją przez kilka godzin.

Dmuchawa wolno działa – co zrobić w takiej sytuacji?

Wolna praca dmuchawy może być spowodowana uszkodzeniem kondensatora rozruchowego. W takiej sytuacji należy kupić nowy kondensator  2μF i wymienić. Jeżeli jego wymiana nie rozwiąże problemu, należy zgłosić usterkę bezpośrednio do serwisu.

Co jest przyczyną wydostawania się dymu z kotła?

Przyczyn może być kilka. Należy sprawdzić drożność komina, ponieważ problem może tkwić w niedostatecznym ciągu kominowym. Kocioł może być także niewłaściwie połączony z kominem. Mogą być także zanieczyszczone kanały spalinowe (należy przeczyścić kocioł przez wyczystki). Inny powód to zużycie szczeliwa uszczelniającego drzwiczki i otwory wyczystkowe (należy je wymienić). Nieodpowiednią pozycję może mieć przepustnica spalin w stosunku do ciągu kominowego (należy wyregulować pozycję przepustnicy).

Czym może być spowodowany nagły wzrost temperatury lub ciśnienia w kotle?

Przyczyną może być zamarznięcie naczynia zbiorczego lub zamknięcie zaworów na instalacji. W takiej sytuacji należy ocieplić naczynie wzbiorcze i odpowiednio otworzyć zawory.

Przez podajnik wydostaje się dym – dlaczego?

Przyczyną wydostawania się dymu jest zbyt długa przerwa podawania paliwa, wówczas żar utrzymuje się w górnej części płyty paleniska, zamiast na kratce dostarczającej powietrze znajdujące się na środku płyty paleniskowej w kotłach z podajnikiem tłokowym.

Jakiej wilgotności powinno być drewno do spalania?

Do spalania powinno się stosować drewno sezonowe mające ok. 20% wilgotności. Wilgotne drewno może wpływać niekorzystnie na kocioł, jak i komin.

Czy można przewozić kotły w pozycji leżącej?
Kotły należy transportować tylko i wyłącznie w pozycji pionowej.

Nie działa sterownik – co zrobić?

W pierwszej kolejności zapoznaj się z instrukcją obsługi sterownika, następnie sprawdź, czy dochodzi prąc z gniazdka, w razie konieczności wymień bezpiecznik. Gdy wszystkie próby zawodzą najlepiej skontaktuj się z serwisem producenta.

Co oznacza zawór trójdrogowy lub czterodrogowy?

Zawór trójdrogowy lub czterodrogowy miesza wodę wracającą z obiegu grzewczego z gorącą wodą z kotła zasilającego obieg grzewczy. Zastosowanie tych zaworów wpływa na dłuższą żywotność kotła, wymaga on rzadszego czyszczenia i pracuje z większą sprawnością.

Co wziąć pod uwagę dobierając kocioł?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kubaturę, paliwo, rodzaj instalacji, ocieplenie budynku, czas stałopalności i komfort obsługi. Kubatura to powierzchnia pomieszczenia przemnożona przez wysokość. Kocioł powinien być dobrany optymalnie do danej kubatury, najlepiej przez doświadczonego instalatora. Każdy kocioł ma określone paliwo podstawowe oraz paliwo zastępcze. Należy zwracać uwagę na jakość paliwa. Nowoczesne instalacje i ocieplenie budynku zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło. Decyzję o mocy kotła powinien podjąć doświadczony instalator. Czas stałopalności wyznacza ile kocioł może pracować bez konieczności uzupełniania paliwa. W kotłach bez elektronicznych regulatorów czas ten wynosi najczęściej 8 – 10 godzin. Zastosowanie regulatora pozwala wydłużyć ten czas nawet do 24 godzin. Najdłuższy okres stałopalności posiadają kotły z automatycznym układem podawania paliwa i zasobnikiem.